Могили сім’ї Чертових
Біля автотраси знаходиться старий горбаківський цвинтар. На ньому легко віднайти могили родини князів Чертових. Руда, давнього замісу цегла, деінде покрита плямами штукатурки, бляшані, зіпсовані часом дахи, які захищали основне тіло колони від дощу, шоколадні від іржі металеві дошки з рядами літер – все це говорить, про те, що це старе поховання, де знайшли спочинок представники однієї родини.
На дошці одинокої двометрової колони написано: «Капітан Андрій Аркадійович Чертов. Народився в 1815 році липня 4 дня. Помер 1874 року лютого 23 дня на 59 році від народження». Цей напис на південній грані. З іншого боку колони такі написи: «Дорогоцінному чоловікові і батьку від невтішної дружини та відданих дітей. Хай життя твоє і смерть слугують прикладом дітям і внукам. Господи! Прийми дух мій з миром».
Меморіальні плити колони на місці поховання А.А.Чертова
Поряд з надгробником А.А. Чертова, у тіні столітнього ясена, височить спарена колона-стела, на якій зберігся лише дах. Згідно з написом, тут поховані немовлята Олександна Чертова (02.05.1871р. – 31.07.1871р.) та Анна Якорвлева (05.11.1870р.-10.04.1872р.). спереду стели здіймається колона із світло-сірого граніту, на якій вигравіювано: «Ольга Андріївна Ковалевська, уроджена Чертова, липень 1857 – 1 вересня 1878 р.». хоча з часу поховання спливло понад 120 років, але в деяких літерах можна ще розрізнити позолоту.
Могили немовлят
Про капітана Чертова є відомості в праці М.І.Теодоровича «Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии», виданої 1888-1893рр. представники цієї родини в 1874 році купили ¾ Горбакова. ¼ залишилась за панами Вігурами.
Ольга Ковалевська – рідна дочка капітана Чертова. На жаль, Бог відміряв їй тільки 21 рік життя.
Беручи до уваги той факт, що широкому загалу невідомо, де поховані численні шляхетні володарі сіл і містечок краю, можна стверджувати: горбаківська могила поміщиків Чертових – єдине місце, про яке відоме напевно. Щодо столітнього родинного, то він на теренах району є також реліктовим, позаяк ніде більше подібного не збереглося.
|